6 SIERPNIA 2023

Słoweński duet najlepszy na zakończenie

Nika Kriznar ze Słowenii powtórzyła sukces z soboty i ponownie triumfowała w zawodach Letniego Grand Prix. Konkurs kobiet, wieńczący weekendowe zmagania w Szczyrku, przeprowadzony został nie bez trudu, a ostateczną kolejnością była ta ustalona po pierwszej serii.

Choć Nika Kriznar nie oddała najdalszego dziś skoku (88,5 m), to wobec dużej liczby punktów dodanych za niekorzystne warunki pogodowe okazała się triumfatorką zawodów. Swoją rodaczkę Nikę Prevc, która osiągnęła 92,5 m wyprzedziła o 3,4 pkt. Ponownie na podium znalazła się Kanadyjka Alexandria Loutitt, której zmierzono 90 m, a strata do zwyciężczyni wyniosła 6,3 pkt.

Liderka klasyfikacji generalnej cyklu Letniego Grand Prix nie ukrywała zadowolenia ze swojego osiągnięcia. – Dzisiaj było naprawdę ciężko, to była trudna rywalizacja. Nie mogę sobie nawet wyobrazić ile wiatru w plecy miałam dziś, ale zrobiłam to – wykonałam dobry skok i jestem zadowolona, że znów wygrałam – stwierdziła.

– Jestem zadowolona z rezultatu. Warunki były trudne, ale teraz to nie ma znaczenia i mogę cieszyć się z miejsca na podium – zaznaczyła druga dziś Prevc.

Satysfakcja, co zrozumiałe, towarzyszyła też Kanadyjce. – Bardzo lubię tą skocznię. Uzyskałam tutaj naprawdę długi skok. Ma specyficzną charakterystykę, jest trochę zdradliwa. Szczerze, to jedna z moich ulubionych skoczni. Jest wymagająca, ale gdy skaczesz dobrze, to sprawia wiele radości – podkreśliła Loutitt.W ceremonii dekoracji czołowej trójki nie wzięła tym razem udziału Japonka Sara Takanashi. Skoczyła wprawdzie 93 m, ale przy bardziej sprzyjającej aurze, stąd niemal dokładnie 11 „oczek” straty do Kriznar. Kanadyjka Abigail Strate i Japonka Yuka Kobayashi sklasyfikowane zostały na miejscach 5. i 6.

Z Polek najkorzystniej zaprezentowała się Nicole Konderla. 83 m wystarczyło do zajęcia 18. pozycji. 88,5 m zapewniło z kolei 21. lokatę Annie Twardosz, a z premierowego punktu w zawodach tej rangi cieszyła się 29. Paulina Cieślar, lądująca na granicy 78,5 m. Po próbie na dokładnie 73 m na miejscu 34. uplasowała się Pola Bełtowska.

Sklasyfikowano dziś ostatecznie 36 skoczkiń. Po rozegraniu wspomnianej rundy – wobec padającego deszczu i zmiennych warunków wietrznych – jury podjęło jedyną słuszną decyzję o uznaniu za końcowe rezultaty uzyskane po pierwszych skokach.

Źródło: Marcin Nikiel / Szef Biura Prasowego FIS Grand Prix Szczyrk 2023